انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان مازندران
Association of Tourist Guides of Mazandaran
درباره وبلاگ


راهنمای گردشگری پلی میان فرهنگهاست.
گردشگری بخشی از راههای حل چالش های اقتصادی کنونی و فرصتی برجسته برای چگونگی تقویت رشد اقتصادی و ایجاد شغل در طول سال های آینده، میباشد.

مدیر وبلاگ : مسعود حسین زاده


دو پرونده محوطه باستانی شوش در استان خوزستان و شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان نامزد های ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال 2014 شدند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مركز گردشگری علمی - فرهنگی دانشجویان ایران به نقل از ایرنا مسعود علویان صدر افزود: بر این اساس، پرونده این دو محوطه باستانی می‌بایست تا خردادماه سال آینده تکمیل و در نشست کمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد -یونسکو- ارایه شود
.

 

 
معاون سازمان میراث فرهنگی به سفر اخیر خود به خوزستان برای بررسی روند تهیه پرونده محوطه باستانی شوش اشاره کرد و توضیح داد: این سفر به بررسی فعالیت های صورت گرفته در شوش و همچنین آماده سازی این محوطه باستانی ارزشمند برای ثبت در فهرست جهانی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه مقدمات این پرونده تهیه شده است، افزود: اقدامات مثبتی در جهت تهیه این پرونده جهانی صورت گرفته که باید با سرعت بیشتری پیگیری شود.

علویان صدر افزود: پژوهش و خواناسازی محوطه باستانی شوش به دست باستان شناسان و متخصصان در حال انجام است و ما تلاش می کنیم تا این پرونده در طول زمان تعیین شده تهیه و به یونسکو معرفی شود.

معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: با توجه به وسعت محوطه باستانی شوش و تهیه پرونده ای با این حجم، باید زمان باقیمانده را غنیمت شمرده و با سرعت بیشتری به تکمیل پرونده پرداخت.

سیدحکمت‌الله موسوی معاون میراث فرهنگی استان خوزستان نیز درباره پرونده شوش به ایرنا گفت: این پرونده شامل کاخ شائور، کاخ آپادانا، دروازه شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهای دوره اسلامی، تپه‌های آکروپول و قلعه فرانسوی‌ها است.

وی افزود: باستان‌شناسان فرانسوی که در دوره قاجار نخستین کاوش‌ها را در این منطقه انجام دادند، بر اساس برآوردهای اولیه 400 هکتار از این محوطه‌ را به عنوان عرصه باستانی شوش تعیین کردند اما در بررسی‌های باستانشناسی که از سوی کارشناسان میراث فرهنگی انجام شد، محوطه باستانی شوش به اضافه حریم آن تا 800 هکتار افزایش یافته است.

به گفته موسوی،پرونده ثبت جهانی شوش با همکاری اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، کارشناسان پایگاه شوش و پایگاه جهانی چغازنبیل و نیز معاونت میراث فرهنگی کشور در دست تهیه است.

به گزارش ایرنا، شهر باستانی شوش، پایتخت تمدن چندهزار ساله عیلامیان است که در دوره‌ای نیز پایتخت زمستانی هخامنشیان به شمار می‌رفت.

کاخ شائور متعلق به دوره اردشیر دوم هخامنشی است که از آن چندین پایه ستون و دیوارهای خشتی به جای مانده است اما شباهت بسیاری به تخت جمشید دارد.

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی بود که به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای تمدن عیلامی بنا نهاد شد. دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است.
شهر پانزدهم عنوانی است که پس از کاوش‌های رومن گریشمن باستان‌شناس فرانسوی روی شمال تپه شهر شاهی شوش درباره آن به کار گرفته شد زیرا لایه‌نگاری‌ها در این تپه وجود 15 شهر تاریخی را ثبت کرد که حاکی از تمدن و شهرنشینی عیلامیان بود.

هر یک از این لایه‌ها یک یا چند دوره تاریخی را مشخص می‌کنند که لایه‌های پانزدهم تا نهم مربوط به دوران‌های مختلف عیلامی است؛ لایه هشتم مربوط به دوره هخامنشیان است و لایه هفتم به زمان سلوکیان می‌رسد.

لایه ششم و پنجم این شهر متعلق به اشکانیان است و لایه چهارم تمدن ساسانیان را در این شهر ثابت می‌کند و در نهایت لایه های سوم و دوم و اول به دوران اسلامی می‌رسد؛ تپه آکروپل نیز که قلعه شوش روی آن بنا شده است، دارای 27 لایه باستان شناسی است.

استان خوزستان تاکنون معبد چغازنبیل و سازه‌های آبی شوشتر را در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسانده است.

شهر سوخته عنوان شهری باستانی در شرق ایران و در استان سیستان و بلوچستان است که در 56 کیلومتری شهر زابل قرار دارد.

بنا بر کاوش‌های صورت گرفته، شهر سوخته پیشرفته‌ترین شهر جهان قدیم بوده‌ است و حتی برخی باستان‌شناسان آن را از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا می‌دانند که در زمان خود ضمن رعایت اصول شهرنشینی، امکانات پیشرفته‌ای را برای ساکنان خود فراهم کرده بود.

شهر سوخته در صورت موفقیت برای ثبت جهانی تنها اثر استان سیستان و بلوچستان در فهرست میراث جهانی خواهد بود


نوع مطلب : اخبار انجمن، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic