انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان مازندران
Association of Tourist Guides of Mazandaran
درباره وبلاگ


راهنمای گردشگری پلی میان فرهنگهاست.
گردشگری بخشی از راههای حل چالش های اقتصادی کنونی و فرصتی برجسته برای چگونگی تقویت رشد اقتصادی و ایجاد شغل در طول سال های آینده، میباشد.

مدیر وبلاگ : مسعود حسین زاده
سه شنبه 26 شهریور 1392 :: نویسنده : مسعود حسین زاده

معبد آناهیتا یكی از بناهای تاریخی استان كرمانشاه است كه جزء قدیمی‌ترین مكان‌های ایران به حساب می‌آید و كاوشگران آن را تخت‌جمشید دوم ایران نامیده‌اند، اما روزگاری است كه از این معبد عظیم تاریخی تنها تپه‌ای با چند ستون شكسته باقی‌مانده است.

ظرفیتی كه می‌تواند اقتصاد بی‌رونق كرمانشاه را متحول كند
شكوه از یاد رفته كنگاور، گمشده در معبد آناهیتا

 كنگاور شرقی‌ترین شهرستان استان كرمانشاه دروازه ورود به مركز ایران است كه یكی از پررمز و رازترین بناهای تاریخی ایران را در مركز خود جای داده است. معبد آناهیتا یكی از بناهای تاریخی استان كرمانشاه است كه جزء قدیمی‌ترین مكان‌های ایران به حساب می‌آید، مكانی است كه بر سر راه هگمتانه و تیسفون سابق قرار گرفته است و به رغم همه قدمتش در طول ادوار گذشته كمترین توجهی به آن صورت نگرفته است. با وجود مطالعاتی كه در گذشته روی معبد آناهیتا انجام گرفته و همچنین چند دوره كاوش‌هایی كه توسط دانشمندان مختلف در آن انجام شده، همچنان بخش قابل‌توجهی از شناسه اصلی معبد شناسایی نشده و بسیاری از رازهای این معبد همچنان مدفون مانده و با وضعیتی كه معبد دارد هر روز بیش از پیش در حال تخریب است. علاوه بر تخریب‌های زیست‌محیطی همچون زلزله، سیل و نیز تخریب‌های انسانی چون ساخت و سازهایی كه از قدیم الایام در معبد صورت گرفته و همچنین تخریب‌های جدید مانند دیوارنویسی‌ها و... قدم‌ها برای نابودی روز به روز این میراث كهن شتاب گرفته است. به‌دنبال اهمیتی كه معبد در زمان خودش داشته مردم در پیرامون آن ساكن شدند و حال معبد «آناهیتا» در مركز شهرستان كنگاور قرار گرفته است. قدمت این بنا بر اساس كاوش‌های صورت گرفته به عصر ساسانیان واشكانیان بازمی‌گردد و كاوشگران آن را تخت‌جمشید دوم ایران نامیده‌اند، اما روزگاری است كه از این معبد عظیم تاریخی تنها تپه‌ای با چند ستون شكسته باقی‌مانده است و می‌توان آن را در زمره میراثی قرار داد كه اگر این روند در موردش ادامه یابد دیگر چیزی از آن باقی نخواهد ماند. بدون شك معبد آناهیتا به لحاظ ارزش تاریخی از جمله برجسته‌ترین آثار و میراث‌های فرهنگی سرزمین ایران است و ویژگی‌های منحصر به فرد این محوطه تاریخی می‌تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی و رونق اقتصادی منطقه تاثیرگذار باشد. در حالی كه این اثر به دلیل شاخصه‌ها و قدمتش سال‌هاست در انتظار ثبت در فهرست جهانی یونسكو قرار دارد اما هنوز اراده لازم برای آماده شدن بنا به منظور ثبت جهانی وجود ندارد.


آناهیتا چرا به این حال وروز افتاد؟

یكی از موانع ثبت این اثر در فهرست جهانی یونسكو كامل نشدن پژوهش در مورد سابقه بنا و قطعی نشدن نظریه‌های مربوط به سابقه تاریخی آن است. البته نه تنها سال‌هاست فعالیت پژوهشی در این منطقه متوقف شده، بلكه اقدامات لازم برای حفظ و نگهداری آثار به دست آمده و آماده‌سازی محوطه تاریخی معبد هم انجام نمی‌شود. امروز گردشگرانی كه در خرابه‌های معبد قدم می‌زنند تنها تلی از سنگ‌های شكسته و نصفه و نیمه را در محوطه باستانی آناهیتا می‌بینند كه شماره‌هایی بسیار قدیمی و رنگ باخته كه مربوط به دور اول كاوش‌هاست روی آنها ثبت شده و بعضا شعارهای انتخاباتی با رنگ‌‌های تبلیغی روی آنها به چشم می‌خورد. علاوه بر اینها معبد آناهیتا در سال‌های اخیر با انواع و اقسام مشكلات دیگری مواجه بوده است. محاصره شدن در حصار كانتینرهای میوه و تره‌بار، مشكل بوی فاضلاب كه كل محوطه تاریخی را فرا گرفته، تبدیل شدن آن به محلی برای جمع شدن اراذل و اوباش و معتادان و تبدیل شدن به محلی برای چسباندن پوسترهای تبلیغاتی ایام انتخابات تنها بخشی از مشكلات چند سال اخیر این محوطه تاریخی هستند. نگاهی به این لیست مشكلات ابتدایی، نشان‌دهنده بی‌توجهی مسئولان به حفظ این بنای تاریخی است كه به نظر می‌رسد تاكنون توجه ویژه‌ای به این مكان نشده و حالا نجات آن بسیار سخت به نظر می‌رسد.

سازمان میراث فرهنگی به وخامت اوضاع آناهیتا پی برده است

حجت‌‌الله سپهر سرپرست سازمان میراث فرهنگی استان كرمانشاه با توجه به زمان كوتاهی كه به این سمت برگزیده شده اما وخامت اوضاع معبد آناهیتا را درك كرده و سعی بر رفع مشكلات آن دارد، وی با اشاره به اینكه ما بودجه‌ای را برای سامان بخشیدن به این مكان تاریخی در نظر گرفته‌ایم، گفت: این بودجه با مشاركت استانداری وبا توجه به پیگیری وجلسات متعددی كه برگزار كردیم، اختصاص داده شد. این معبد تاریخی در خطر است و سازمان میراث فرهنگی كرمانشاه این اوضاع را درك كرده است و ما با این بودجه سعی داریم كه دو خانه‌ای را كه در محوطه معبد ساخته شده با رایزنی از مالكان خریداری كنیم و به وضعیت فعلی سروسامان اجمالی ببخشیم.
وی در ادامه تصریح كرد: در صورت اختصاص بودجه، قطعا اتفاقات خوبی در این محوطه رخ خواهد داد و می‌توان امیدوار بود كه آناهیتا نجات پیدا كند. وی تصریح می‌كند كه معبد آناهیتا را می‌توان تخت‌جمشید دوم ایران دانست، چون ستون‌های این مجموعه به روش خاصی كنارهم چیده شده است.
به گفته وی وجود امامزاده‌ای كه در جوار معبد است نیز نشان از اهمیت و مركزیت آن در زمان خود دارد و مشكلی را برای اثر ایجاد نمی‌كند، تنها با همكاری سازمان اوقاف استان می‌توان تغییراتی در محوطه امامزاده ایجاد كرد.


تلاش برای ثبت جهانی آناهیتا بعد از طاق‌بستان
سپهر در پاسخ به این سوال كه در راستای ثبت جهانی برای آناهیتا آیا اقدامی صورت گرفته است یا خیر؟ تاكید كرد: ما به محض ثبت جهانی طاق‌بستان كه در روزهای پایانی آن هستیم در آینده‌ای نزدیك آناهیتا را به یونسكو معرفی خواهیم كرد.
وی عنوان كرد: ما ثبت جهانی این مجموعه را به همراه قلعه یزدگرد در دستور كار داریم كه با حذف الحاقات مشكلاتشان برای این اتفاق مهم برطرف شود. قطعا هر ریال كه صرف این مجموعه‌ها می‌شود جهت حذف الحاقات است و نجات آنها با نظارت بازرسان یونسكو صورت می‌گیرد تا ما هزینه‌ها را بیخود صرف موارد بیهوده نكنیم و تاكید داریم و تلاش می‌كنیم كه این امر با دلسوزی وآگاهانه رخ دهد.


آناهیتا قابلیت معرفی به جهانیان را دارد
سرپرست سازمان میراث فرهنگی كرمانشاه اعتقاد دارد كه تنها مشكلی كه معبد آناهیتا را تهدید می‌كند این است كه ما آن را به حال خود رها كنیم.
وی یادآورشد: ما با نجات این اثر عظیم تاریخی می‌توانیم آناهیتا را به جهان معرفی و شهرستان كنگاور را پایگاه گردشگران كنیم. خود این امر منشا خیر برای این مردم خواهد بود. باتوجه به اینكه معبد در وسط شهر قرار دارد می‌تواند یك فرصت خوب برای این شهرستان باشد.


كنگاور مشكلات زیرساختی در بحث گردشگری دارد
اما در راستای صحبت‌های حجت‌‌الله سپهر باید به این امر اشاره كرد كه شهرستان كنگاور مشكلات زیر‌ساختی در جذب گردشگر دارد و تنها معبد آناهیتا نمی‌تواند به تنهایی مشكلات این شهر را برطرف كند. هنوز این شهرستان یك هتل مناسب برای اقامت گردشگران ندارد. حال و روز خود اثر نیز مشخص است پس مسئولان استان فكری اساسی برای وضعیت كنگاور جهت شهری مناسب برای گردشگران كنند.
وحید احمدی نماینده كنگاور در مجلس شورای اسلامی معتقد است كه باید با حفظ و احیای معبد آناهیتا مشكلات دیگر شهرستان كنگاور را نیز برطرف كرد، وی در گفت‌وگو با تهران امروز می‌افزاید: قطعا معبد آناهیتا از مراكز گردشگری استان به حساب می‌آید.اما باید با سروسامان دادن به این اثر تاریخی با نگاه متفاوتی به آن نگاه كرد. در كشورهای دیگر كه قدمت كوتاهی دارند، كوچك‌ترین جاذبه‌ها به بهترین شكل آنچنان معرفی می‌شوند كه انسان در باور خود آنها را قطعا جاذبه گردشگری می‌داند و حتی آن را به دیگران معرفی خواهد كرد اما ما داشته‌های خود را ندیده می‌گیریم و در جایی‌كه كشورهایی بدون پیشینه تمدنی درآمدهای كلانی از گردشگری دارند ما هیچ جایگاهی در گردشگری جهانی نداریم.


گردشگری كه بخواهد شب در كنگاور بماند باید در چادر بخوابد!
وی تصریح می‌كند: در استان كرمانشاه با دارا بودن ظرفیت‌های بسیار و آثار تاریخی مانند معبد آناهیتا، بیستون، طاق‌بستان، غار قوری قلعه و... هیچ‌گاه نتوانستیم از این ظرفیت بالا جهت پیشرفت استان استفاده كنیم. هر كدام از این آثار عظیم اگر در كشورهای كوچك دیگری بودند به بهترین شكل از آن استفاده می‌شد، اما در طول سالیان گذشته تنها برای استفادهای شخصی از آنها استفاده كرده‌ایم.
احمدی اذعان می‌كند: این سرمایه‌های عظیم نه تنها خودشان، بلكه پیرامونشان نیز با مشكل كمبود زیرساخت‌های گردشگری روبه‌رو هستند و به عنوان مثال ما در شهرستان كنگاور یك هتل برای اقامت گردشگران نداریم و اگر گردشگری بخواهد یك شب در این شهرستان بماند باید در چادر بخوابد.
وی در ادامه تاكید كرد: این آثار هدیه خداوند به مردم ماست كه از آنها استفاده كنند اما تاكنون از این امر غافل بودیم. ما فراموش كردیم با احیا و رسیدگی به این آثار می‌توانیم اشتغالزایی كنیم و در استانی مانند كرمانشاه كه 8 سال جنگ تحمیلی زیرساخت‌های آن را تا حد نابودی پیش برده چنین ظرفیت‌هایی كه هنوز نصفه و نیمه پابرجا هستند غنیمت‌های ارزشمندی محسوب می‌شوند.
احمدی اظهار داشت: معبد آناهیتا مورد غفلت جدی مسئولان سابق قرار گرفته است و از آسیب‌های متفاوت در امان نمانده است. قطعا با پیگیری مسئولان استان برای نجات آناهیتا، هر جایی هم كه دستگاه‌های اجرایی برای رسیدگی به آناهیتا به مشكل برخوردند، ما نمایندگان از طریق مجلس مشكل آنها را رفع خواهیم كرد.


معبد آناهیتا را به دنیا معرفی نكردیم
شكی نیست كه می‌توان از سه طریق این محوطه و معبد تاریخی كه حال از آن تنها چند ستون باقی‌مانده است و خیلی‌ها آن را با تپه‌ای اشتباه می‌گیرند، نجات داد. در مرحله اول باید به اصل اثر توجه كرد و آن را از گزند بلایای طبیعی و غیر‌طبیعی محفوظ كرد. دوم اینكه به مباحث جانبی و زیرساخت‌های آن توجه كنیم تا بتوانیم از صنعت گردشگری بهره‌مند شویم و سوم برنامه‌ریزی اصولی برای جذب گردشگر داشته باشیم. تاكنون نه رسیدگی به این اثر تاریخی شده است و نه تبلیغاتی برای معرفی آن آغاز شده است. بهترین تبلیغ آناهیتا این است كه سر راه بیستون قرار گرفته و گردشگرانی كه می‌خواهند بیستون را ببینند می‌فهمند كه در این شهرستان یك مكان تاریخی عظیم هم هست و می‌توانند از آن بازدید كنند. با صحبت‌های امید بخش سرپرست میراث فرهنگی كرمانشاه ، این امید وجود دارد كه در آینده نزدیك معبد آناهیتا به جاذبه‌ای گردشگری با قابلیت جذب گردشگر داخلی و خارجی تبدیل شود كه همه گردشگران علاقه‌مند به شرق، دیدن آن جزو آرزوها و برنامه‌های‌شان شود و ایرانیان نیز آن را نه در سطح تخت‌جمشید،بلكه بعد از آن مهم بپندارند و برایش ارزش قائل باشند.

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic