انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان مازندران
Association of Tourist Guides of Mazandaran
درباره وبلاگ


راهنمای گردشگری پلی میان فرهنگهاست.
گردشگری بخشی از راههای حل چالش های اقتصادی کنونی و فرصتی برجسته برای چگونگی تقویت رشد اقتصادی و ایجاد شغل در طول سال های آینده، میباشد.

مدیر وبلاگ : مسعود حسین زاده

در بازرسی تورهای گردشگری روز جمعه 23 تیرماه، مشخص شد 73درصد تورها تخلفاتی دارند. به این معنی که فاقد مجوز لازم یا بیمه بوده و یا از راهنمای کارت‌دار استفاده نکردند. در این شرایط علاوه بر حقوق آژانس‌دار و راهنمای کارت‌دار،‌ حق مسافران نیز ضایع می‌شود.

چندی پس از بازرسی‌های اولیه‌ای که انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران با مجوز سازمان میراث انجام داد،‌ اینک دور دوم بازرسی آغاز شد. به همین منظور روز جمعه 23 تیر، موارد مقرر شامل مجوز تور، کارت راهنما،‌ الحاقیه بیمه،‌ برنامه سفر و اطلاعات راهنما از مقصد سفر در تورهایی که از میادین آرژانتین و ونک حرکت می‌کردند،‌ بررسی شد.به گزارش پارس توریسم، «مهسا مطهر»، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: «پیش از انجام بازرسی،‌ سازمان به آژانس‌ها اعلام کرده بود که بازرسی صورت می‌گیرد و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود. جالب آن که از روز چهارشنبه با تلفن برخی از اعضای هیئت مدیره تماس گرفته شده و به آنها گفته می‌شد که کاری از پیش نمی‌برند. همچنین برخی آژانس‌هایی که به طور معمول خلاف داشتند،‌ در میدان نبودند و به نظر می‌رسد که مبدا حرکت خود را شبانه تغییر داده‌اند.»
 
وی افزود: «از هفته‌های آینده حرکت چرخشی صورت می‌گیرد و همچنین سعی می‌کنیم تعداد بازرسان را افزایش دهیم. اما در بازرسی تورهای موجود مشخص شد که 73درصد آن‌ها تخلف دارند. به عنوان مثال آژانسی 5 تور به مقاصد مختلفی مانند کلاردشت و کتله‌خور داشت که یک راهنمای کارت‌دار خود را راهنما معرفی می‌کرد.»

مردم نمی‌دانند که سفر با گروه غیرحرفه‌ای شاید ارزان تمام شود اما خیلی از حق و حقوق‌شان ضایع می‌شود. به علاوه این گروه‌ها برای آب و برق،‌ تلفن و کارمند و تبلیغات هزینه نمی‌کنند بنابراین حقوق آژانس‌ها پایمال می‌شود. همان طور که پیش از این مطرح شد این گروه‌ها قاچاقچی گردشگری هستند.

مطهر گفت: «یک تور بود که برنامه‌ غیرحرفه‌ای یک روزه به مقصد جنگل ابر داشت و راهنمای کارت‌دار هم نداشت. مشخص است که راهنمای حرفه‌ای می‌داند چنین برنامه‌ای عملی نیست.»
 
وی درباره مقاصد و تعداد مسافران گفت:«تعداد کل مسافران به 1316 می‌رسید،‌ که از میان تنگه واشی،‌ نمک‌آبرود و ماسوله و قلعه‌رودخان بیشترین مسافر را داشتند. اما مقاصد دیگری مانند آهار،‌ کلاردشت،‌ الیمستان و الموت نیز بودند.»
 
مطهر در این‌باره که با متخلفان چه برخوردی می‌شود گفت: «نتیجه بازرسی به سازمان میراث فرهنگی داده می‌شود و دفاتر متخلف اخطار گرفته و به حالت تعلیق درمی‌آیند.»
 
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران هدف از این کار را گسترش استفاده از راهنمای کارت‌دار دانست: «لازم است مردم حق خود را در سفر بدانند. خیلی از آژانس‌ها بیمه نداشتند و یا گروهی 80 نفره بود که بدون مجوز و بدون بیمه به دیزین می‌رفتند. مسئول گروه در پاسخ به این پرسش که اگر اتفاقی برای مسافری بیافتد چه کسی پاسخگوست،‌ گفت بیمه ماشین هست و انشاا... اتفاقی نمی‌افتد. در حالی که بیمه ماشین حوادث بیرون از ماشین را شامل نمی‌شود و مسافر این موضوع را نمی‌داند.»
 
وی افزود: «مسافر همچنین باید بداند که راهنمای کارت‌دار ضمن ارائه اطلاعات درباره مقصد، کمک‌های اولیه آموخته و در جهت توسعه پایدار گام برمی‌دارد زیرا می‌داند با جامعه محلی چگونه ارتباط برقرار کند.»
 
مطهر معتقد است: «مردم نمی‌دانند که سفر با گروه غیرحرفه‌ای شاید ارزان تمام شود اما خیلی از حق و حقوق‌شان ضایع می‌شود. به علاوه این گروه‌ها برای آب و برق،‌ تلفن و کارمند و تبلیغات هزینه نمی‌کنند بنابراین حقوق آژانس‌ها پایمال می‌شود.»
 
همان طور که پیش از این مطرح شد این گروه‌ها قاچاقچی گردشگری هستند.
 
وی معتقد است: «استفاده نکردن از راهنمای کارت‌دار زمینه رعایت نکردن موازین اسلامی را به‌جود می‌آورد زیرا فردی که کارت ندارد،‌ پاسخگو نیست. از طرف دیگر راهنمای حرفه‌ای برای کار خود آموزش دیده و رفتارهای غیرفرهنگی با مردم انجام نمی‌دهد،‌ همچنین حفظ کارت برایش مهم است.»
 
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران در پاسخ به این پرسش که هر سفر گروهی نیاز به مجوز دارد،‌ گفت: «از نظر سازمان جهانی جهانگردی هر سفر از قبل برنامه‌ریزی شده،‌ تور است و از نظر سازمان میراث اجرای تور به عهده آژانس بند ب است. در حالی که شاهد توری بودیم که دفتر بند الف اجرا می‌کرد.»
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: «باید بررسی کرد که مشخص شود چرا آژانس‌داران از راهنماهای بدون کارت استفاده می‌کنند.»

نوع مطلب : اخبار انجمن، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic