انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان مازندران
Association of Tourist Guides of Mazandaran
درباره وبلاگ


راهنمای گردشگری پلی میان فرهنگهاست.
گردشگری بخشی از راههای حل چالش های اقتصادی کنونی و فرصتی برجسته برای چگونگی تقویت رشد اقتصادی و ایجاد شغل در طول سال های آینده، میباشد.

مدیر وبلاگ : مسعود حسین زادهجذب بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه  خارجی توسط ایران در سال ۲۰۱۱
روند جهانی سرمایه گذاری خارجی نشان می دهد در سال ۲۰۱۱ بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی توسط ایران جذب شده است.


روند جهانی سرمایه گذاری خارجی نشان می دهد در سال ۲۰۱۱ بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی توسط ایران جذب شده است.

روند افزایش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی ((FDI كه از سال ۲۰۱۰ آغاز شده بود در سال ۲۰۱۱ نیز به رغم آشفتگی اقتصاد جهانی ادامه یافت به طوریكه با نرخ رشدی معادل ۱۶ درصد از ۱۳۰۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به ۱۵۲۴.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافت.

البته این مقدار هنوز ۲۳ درصد كمتر از حداكثر آن در سال ۲۰۰۷ (۱۹۷۵.۵ میلیارد دلار) است. هر چند دلایل رشد در مناطق مختلف جهان متفاوت بوده است اما هر سه گروه كشورها (كشورهای توسعه یافته، كشورهای در حال توسعه و كشورهای در حال گذار) شاهد جریان های بیشتر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۱ بوده اند. به طوریكه جریان FDI به كشورهای توسعه یافته با ۲۱ درصد افزایش به ۸.۷۴۷ میلیارد دلار، در كشورهای درحال توسعه با ۱۱ درصد افزایش به سطح ۳.۶۸۴ میلیارد دلار و در كشورهای درحال گذار با ۲۵ درصد افزایش به ۹۲ میلیون دلار رسیده است.

براساس این گزارش كه از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری منتشر شده است، اقتصادهای در حال توسعه و در حال گذار حدود ۵۰ درصد جریان FDI جهانی را به خود اختصاص داده اند . البته در سال ۲۰۱۱ در مقایسه با سال ما قبل آن، سهم كشورهای پیشرفته و اقتصادهای درحال گذار افزایش و سهم كشورهای درحال توسعه كاهش یافته است،در همان سال، بیست اقتصاد اصلی میزبان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به طور عمده از كشورهای در حال توسعه و در حال گذار بوده اند و سه اقتصاد در حال توسعه در زمره پنج كشور برتر دریافت كننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان قرار گرفته اند و در بین كشورهای جهان، ایالات متحده آمریكا و چین به ترتیب با جذب ۹.۲۲۶ میلیارد دلار و ۱۲۴ میلیارد دلار همچنان موقعیت برتر خود را در جذب سرمایه خارجی حفظ كرده اند.

جریان FDI به منطقه آسیا با حدود ۲.۱۰ درصد افزایش از حدود ۱.۳۸۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به بیش از۴۲۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافت كه آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی به ترتیب با ۲۶ درصد و ۲۳ درصد افزایش نقش بیشتری را در آن دارا بوده اند.

اگرچه به لحاظ سهم، آسیای شرقی و جنوب شرقی به ترتیب با داشتن سهم هایی معادل ۵۲ درصد و ۲۸ درصد از بالاترین سهم برخوردار بوده اند. در آسیای جنوبی كه جمهوری اسلامی ایران نیز در این گروه قرار دارد، FDI از حدود ۳۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به حدود ۳۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافت كه حدود ۶.۲ درصد جریان جذب سرمایه گذاری جهان است. ایران با جذب بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی، سهمی معادل ۷.۱۰ درصد از كل جریان FDI به این منطقه را دارا بوده است.

بنا به پیش بینی های آنكتاد با احتیاط می توان گفت كه چشم انداز جریان FDI در منطقه خوشبینانه است، اگرچه كشورهای منطقه با چالش هایی مواجه هستند كه برای فراهم كردن شرایط جذب سرمایه گذاری خارجی باید آنها را مهار كنند و اینكه كشورهای منطقه می توانند بر مشكلات فائق آیند یا نه بستگی به این دارد كه دولت ها تا چه حد برای بازكردن اقتصاد خود و نیز تعمیق همگرایی اقتصادی منطقه ای تلاش كنند.

اما به طور كلی موانع و ریسك های سیاسی كشورها و فرآیند ضعیف همگرایی در سطح منطقه از مهم ترین چالش ها هستند چرا كه بالا بودن ریسك های سیاسی موجب جلوگیری از جریان FDI می شود. البته در برخی كشورها پیشرفت هایی برای بهبود این وضعیت ایجاد شده است، به طور مثال رابطه سیاسی بین هند و پاكستان، به عنوان دو كشور مهم منطقه، به سمت همكاری های بیشتری پیش می رود.

به هر حال همگرایی در سطح منطقه فرایند كندی داشته، به طوری كه موانع تجاری بین كشورهای همسایه هنوز در مقایسه با جهان، بالا است. به عبارتی شاید بتوان گفت كشورهای حوزه آسیای جنوبی كمترین همگرایی را در بین كشورهای درحال توسعه دارا هستند. همچنین مسایل مربوط به سرمایه گذاری ازجمله FDI، در فرآیندهای منطقه ای كمتر مورد توجه قرارگرفته است. این موضوع سبب می شود كه منطقه نتواند توانایی بالقوه خود را برای جذب سرمایه خارجی، به ویژه در درون منطقه، به بالفعل در آورد.

با این وجود رشد بالای اقتصادهای اصلی در منطقه، شتابی را برای همگرایی های منطقه ای در سال های اخیر ایجاد كرده و كشورهای منطقه دریافته اند كه همگرایی منطقه ای می تواند به آنها در جهت بهبود شرایط سرمایه گذاری و كسب و كار كمك كند بنابراین گنجاندن دستور كار سرمایه گذاری در فرآیند ادغام منطقه ای و ایجاد یك منطقه سرمایه گذاری می تواند نقش مهمی را در این راستا ایفا كند.

در این راستا در سال ۲۰۱۱، كشورهای جهان سیاست هایی را در سطح ملی و بین المللی جهت تأثیر بر سرمایه گذاری خارجی اتخاذ كردند.

در سطح بین المللی موافقت نامه های بین المللی سرمایه گذاری خارجی (IIA ) به صورت دوجانبه و چند جانبه می تواند جریان FDI را تحت تأثیر قرار دهد كه براساس گزارش آنكتاد در سال ۲۰۱۱ تعداد ۴۷ موافقت نامه بین المللی سرمایه گذاری خارجی منعقد شد كه ۳۳ مورد آن موافقت نامه های دو جانبه(BIT) بوده است.

همچنین گزارش آنكتاد بیان كننده آن است كه حداقل ۴۴ كشور، ۶۷ سیاست مؤثر بر سرمایه گذاری خارجی را اتخاذ كردندكه ۵۲ مورد آن در جهت آزادسازی یا تشویق سرمایه گذاری بوده و ۱۵ مورد در جهت محدود كردن سرمایه گذاری خارجی بوده كه در مقایسه با محدودیت های اتخاذ شده در سال ۲۰۱۰، كاهش چشمگیری داشته است و بیشترین اقدام ها درجهت آزادسازی ورود سرمایه خارجی در منطقه آسیا انجام شده است.


نوع مطلب : اخبار انجمن، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic